Magnetofon

Magnetofon szpulowy

Magnetofon szpulowy to doskonała jakość dźwięku

magnetofon

Magnetofon szpulowy i muzyka analogowa. Retro wraca do łask?

Żyjemy w świecie cyfryzacji, mimo tego, czarne, duże analogowe płyty wracają jednak do łask. Jaka jest tego przyczyna? Czy jest to jedynie kaprys miłośników retro brzmień, czy jednak coś jest na rzeczy? Nie tylko nowa generacja adapterów analogowych, ale również stary magnetofon szpulowy pozwoli cieszyć się klasycznym brzmień naszych ulubionych utworów w dobrej jakości.

Czym jest dźwięk analogowy?

Dźwięk analogowy to dźwięk w postaci fal akustycznych lub zmian napięcia powstałych przez przetworzenie fal akustycznych w mikrofonie. Warto dodać, że miany napięcia mogą zostać zbadane i opisane przez laboratorium akredytowane.

Zapomniana technologia? Jak działa magnetofon szpulowy?

Zasada działania polega na powolnym przewijaniu taśmy z jednej szpuli na drugą. Najważniejszym elementem w urządzeniu jakim jest magnetofon jest głowica, która ma za zadanie zapis i odczyt dźwięku na taśmie. Największą popularność magnetofon uzyskał pod koniec lat pięćdziesiątych.

Muzyka Analogowa, a cyfrowa

Gdyby zapytać przeciętną osobę, jakiej muzyki jakość jest najlepsza, odpowie pewnie bez wahania, że cyfrowej. Jednak nie jest to do końca prawda. Pomimo że na przestrzeni lat muzyka cyfrowa, płyty CD wyparły z rynku magnetofony szpulowe i płyty winylowe, zauważalny jest wzrost starych słuchaczy, koneserów klasycznego brzmienia. Z dnia na dzień przybywa osób, które poszukują po antykwariatach czy też online starych magnetofonów szpulowych. Ne rzadko też gramofonów czy właśnie starego dobrego winylu. Pozostaje wiec pytanie Dlaczego?

Trwałość zapisu

Zapis cyfrowy wbrew pozorom nie jest taki stabilny, jak mogłoby się wydawać. W czasie nagrywania może zdarzyć się sytuacja tak zwanego zgubienia drobnych dźwięków, podczas gdy dźwięk analogowy pozostaje niezmienny i ciągły. Wielu wskazuję również na kwestię płytkości dźwięku. Dźwięk cyfrowy wydaje się zimny, całkowicie pozbawiony duszy.

Podsumowując można powiedzieć ze zarówno muzyka cyfrowa, jak i analogowa mają swoje plusy, jak i minusy. Jeżeli jednak przede wszystkim zależy nam na uzyskaniu dobrego odsłuchu i przyjemnego dźwięku, tutaj magnetofon szpulowy góruje nad swoimi cyfrowymi odpowiednikami.

magnetofonmagnetofony szpulowemagnetofonów szpulowychmagnetofon szpulowylaaboratorium akredytowane

Powiązane wpisy

Akredytowane laboratorium pomiarowe

Akredytowane laboratorium pomiarowe - czy warto skorzystać?

Pomiary BHP Poznań i ich zasadność

Czy konieczne są pomiary BHP Poznań i w jakich sytuacjach?