Menu

Właściwości odżywcze nasion konopi oraz zastosowanie ich w przemyśle

Nasiona konopi, znane również pod nazwą siemię konopne, stają się w ostatnim czasie bardzo popularne mimo toczących się wokół nich kontrowersyjnych opinii. Niemniej jednak nasiona tej rośliny wykazują dużo cennych właściwości, a ich spożywanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia i z tego też względu zaliczane są do biożywności, jako pełnowartościowe źródło białka, witamin i składników mineralnych.

Wartości odżywcze i właściwości konopi

Siemię konopne charakteryzuje się dość bogatym składem. Wśród najważniejszych składników, jakie zawarte są w nasionach, można wymienić głównie żelazo, cynk, fosfor oraz magnez. Oprócz tego konopie są źródłem witaminy C, D, E, a także tych z grupy B, aminokwasów, kwasów omega-3 i omega-6, błonnika. Nic więc dziwnego, że siemię konopne jako składnik diety może korzystnie wpłynąć na wiele aspektów zdrowotnych, a ze względu na zestaw unikalnych cech, są nazywane super żywnością. Nasiona konopne przede wszystkim poprawiają profil lipidowy krwi, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru. Poprawiają również wygląd skóry, włosów i paznokci, a także regulują trawienie wpływając na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego.

Oto najistotniejsze właściwości konopi:

  • podnoszenie odporności organizmu;
  • poprawianie krążenie i obniża ciśnienie krwi;
  • działa przeciwzapalnie;
  • poprawia stan skóry, zmniejsza jej suchość i szorstkość, a co za tym idzie nawilża;
  • reguluje gospodarkę hormonalną;
  • łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy;
  • dba o florę bakteryjną jelit;
  • reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Zastosowanie konopi

Biorąc pod uwagę cenne wartości odżywcze i bogaty skład, wpływający korzystnie na zdrowie, siemię konopne ma dość szerokie zastosowanie. Szczególnie sprawdzi się u osób z problemami z krążeniem, pomaga również chronić serce i przyspiesza proces regeneracji organizmu. Ponadto ci, którzy borykają się z problemami z cerą powinni włączyć nasiona konopi do stałej diety, gdyż nie tylko wpływają korzystnie na stan skóry, ale nawilżają, niwelują szorstkość i łagodzą objawy trądzikowe. Z kolei kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, dokuczliwymi objawami napięć przedmiesiączkowych lub tych związanych bezpośrednio z okresem menopauzy, spożywając regularnie siemię konopne mogą zauważyć znaczną poprawę i pozytywne zmiany. Warto również zaznaczyć, że nasiona konopi poprawiają pracę układu pokarmowego i dbają o florę bakteryjną.

Tak więc nasiono konopi znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Występuje zazwyczaj w formie łuskanej i niełuskanej, choć to te drugie wykazują większe wartości odżywcze. Poza tym nasiona można także wykorzystać w kuchni jako dodatek do wielu potraw, jak chociażby do ciast, sałatek, koktajli, jogurtów, owsianek czy musli.

Sprawdź nasiona konopi w sklepie Green-seeds.pl