Menu

Dlaczego nadal nie ma rudowłosych emotikonek? Ponieważ zajmują o wiele więcej czasu, niż myślisz

Firma Apple oznaczyła światowy dzień emotikonek, wydając listę nowych znaków, które będą zawarte w aktualizacji iOS 11 pod koniec tego roku. Ale niektóre 2 proc. ludności nie świętuje. Czemu? Bo chociaż dostaniemy zombie, dinozaury, ludzi uprawiających jogę, kobietę noszącą chustę, człowiek z brodą, matkę karmiące piersią (i dużo więcej) na naszych telefonach wiosną tego roku, wciąż istnieją braki dla oficjalnych planów wprowadzenia rudowłosych emotikonek.

Nie ma jednej organizacji odpowiedzialnej za „robienie” emotikonek. Zamiast tego są członkowie publicznej idei podziału nowych znaków do Konsorcjum Unicode (UC), panel składający się głównie z przedstawicieli niektórych z największych na świecie firm technologicznych, w tym: Apple, Microsoft, IBM, Facebook, Google, Huawei i Netflix. Jeśli zostaną zatwierdzone, firmy zajmujące się technologiami są następnie odpowiedzialne za projektowanie własnych znaków.

Jak zgłosić swój projekt?

Jeśli masz dobry pomysł na emotikonkę, najpierw musisz napisać propozycję. UC zawiera przewodnik krok po kroku, jak to zrobić, należy uwzględnić:
Nazwa emotikonki, wyobraź sobie, jak powinieneś wyglądać, wyjaśnienie dlaczego myślisz, że świat potrzebuje tego, zalecana kategoria, dla której ma się zmieścić. Gdy to zrobisz, musisz zgłosić ją do UC, gdzie jest skierowana do podkomitetu ds. emotikonek. Podkomitetowi przewodniczy Mark Davis z Google i Peter Edberg z firmy Apple.

Co się dzieje potem?

Jeśli twój projekt zostanie sprawdzony, zostanie on odesłany do UC i poddany pod głosowanie. Po zatwierdzeniu musi zostać opracowany przez każdą firmę technologiczną. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego emotikony Apple wyglądają inaczej niż te prezentowane przez Google? Ponieważ w trakcie rozwoju każda firma jest w stanie twórczym i stara się zaprojektować własną, niepowtarzalną wersję postaci.

I jak długo wszystko to trwa?

Według Unicode zajmuje to wszystko około roku od początku do końca, dlatego też rudowłose emotikony jeszcze sobie poczekają.