Menu

Despacito: zakazy Malezji uderzyły w piosenkę od nadawców publicznych nad obraźliwymi tekstami oraz religijnymi skargami

Malezja zakazała chwytliwego letniego utworu tanecznego Despacito w radiu i telewizji stanowej po tym jak krytycy w kraju muzułmańskim skarżyli się, że teksty były obsceniczne. Zakazy mają zastosowanie tylko do rządowych stacji radiowych i telewizyjnych, a nie prywatnych stacji lub YouTube lub też usług strumieniowych przesyłania muzyki, które przyczyniają się do sukcesu utworu. Minister ds. Komunikacji Malaysia, Salleh Said Keruak, powiedział, że piosenka została poddana przeglądowi i zakazana z powodu publicznych skarg.

Hiszpańskojęzyczna piosenka, której tytuł przekłada się na „powolny”, została wydana przez artystów z Puerto Rican Luis Fonsi i Daddy Yankee, a następnie w remiksowanej wersji z udziałem Justin Bieber. Dzięki 4,6 miliardowi wyświetleń, Despacito jest nazywane utworem wszech czasów i najpopularniejszym hiszpańskim utworem popu wszech czasów. Piosenka znalazła się na szczycie rankingu w 35 krajach na całym świecie.

W czasie pisania Despacito zajmowało trzecie miejsce wśród najczęściej oglądanych filmów w YouTube, z 2,7 miliardów wyświetleń. W styczniu 2017 roku ukazał się oficjalny teledysk do piosenki, którego reżyserem został Carlos Perez. Klip kręcono w grudniu 2016 roku w okolicach portorykańskiego miasta La Perla oraz w barze La Factori. Gościnnie wystąpiła w nim Riviera Miss Universe 2006. Teledysk w ciągu 24 godzin po premierze uzyskał wynik ponad 5,14 miliona wyświetleń w serwisie Vevo. W kwietniu przekroczył wynik miliarda wyświetleń w serwisie Youtube, ostatecznie (po rekordowej liczbie 154 dni) uzyskał wynik 2 mld wyświetleń jako jedenasty klip w historii. Z wynikiem ponad 2,7 mld wyświetleń teledysk zajmuje trzecie miejsce w rankingu filmów z największą oglądalnością w serwisie.